Den 21 februari publicerade AQ Group sitt årsbokslut för 2012 och den 24 april släpptes Q1-rapporten för 2013 i samband med årsstämman. Sent omsider tar Aktiefokus sig en titt på rapporterna.
Helåret 2012
Höjdpunkterna för helåret 2012 var följande:
- Omsättning +1 %
- Rörelseresultat -4 %
- Vinst efter finansnetto -1 %
- Vinst per aktie +3 % till 5,47 kr per aktie (som följd av sänkt skattesats i Sverige)
- Utdelningen behålls på 1,30 kr per aktie
- Soliditet: 54 % (63 % året innan) som följd av det stora förvärvet av Durapart Industries
- Eget kapital 43,5 kr/aktie vid årsskiftet (38,6 kr/aktie exklusive immateriella tillgångar).
Avslutningen på 2012 blev betydligt bättre än den usla avslutningen på 2011 och den svaga inledningen av 2012. Detta ger visst hopp inför framtiden då AQ, som underleverantör till industrin, kan ses som en ledande konjunkturindikator. När AQ går bra betyder det att industrin gör stora beställningar.
Det negativa som finns att säga om rapporten är att AQ trots det stora förvärvet av Durapart Industries knappt lyckas öka omsättning och resultat, men då större delen av AQ:s och det förvärvade Duraparts verksamhet är inom ett konjunkturkänsligt område (kommersiella fordon) så kommer båda förhoppningsvis att visa goda resultat tids nog.
Som följd av förvärvet så har AQ:s antal anställda ökat kraftigt, från ungefär 2600 personer för ett år sedan till ungefär 3300 personer vid årsskiftet 2012/2013. Något som kan noteras är att AQ nu har 20 anställda i Indien, bolagets första “green field”-marknad, och det ska bli intressant att höra vad ledningen har att säga om detta på årsstämman i april. Litauen, Mexiko och Norge är nya länder för AQ sedan förvärvet av Durapart. Polen är det enda landet där AQ har skurit ned på antalet anställda under året.
Ytterligare en sak värd att nämna från årsredovisningen är att finanserna inte längre är Graham-starka! Balanslikviditeten har minskat till 1,9 (Graham kräver > 2) men det är inget alarmerande. Rörelsekapitalet är fortfarande 8 gånger större än de långfristiga skulderna (Graham kräver > 1) så finanserna är fortsatt starka.
Sammantaget en väldigt ospännande rapport. AQ står och stampar lite i väntan på konjunkturvändningen samtidigt som man håller på att integrera storförvärvet Durapart.
Några ord om Q1 2013
Höjdpunkterna från det första kvartalet 2013 var följande:
- Nettoomsättning +10 %
- Omsättning exklusive förvärv -6 %
- Rörelseresultat +17 %
- Vinst per aktie: +5 % till 0,91 kr/aktie
- Soliditet: 55 % (59 % Q1 2012)
- Eget kapital 44,1 kr/aktie (39,2 kr/aktie exkl. immateriella tillgångar)
Konjunkturläget är fortsatt svagt och det är förvärven som gör att nettoomsättning och rörelseresultat trots allt utvecklas väl jämfört med det svaga första kvartalet 2012. AQ gnetar på och gör små justeringar och förändringar på olika håll i verksamheten för att gasa eller bromsa beroende på efterfrågan. Just nu gasar man i Kina, men bromsar i Sverige där bland annat den starka kronan spökar.
Ett nytt kapitel i AQ:s historia
Förvärvet av Durapart kan på många sätt sägas vara ett nytt kapitel i AQ:s historia. Tidigare så har AQ köpt upp konkursbon till vrakpriser, men förvärvet av Durapart Industries gjordes till ungefär tre gånger eget kapital vilket innebär att en goodwillpost på ungefär 75 MSEK uppstod i AQ:s balansräkning vilket ska jämföras med AQ:s egna kapital på knappt 800 MSEK. Det är ingen enorm goodwill-post, men det väcker följande frågor:
- Kan AQ:s förvärvsstrategi fortsätta på ett framgångsrikt sätt?
- Vilka konkurrensfördelar har egentligen AQ? Har AQ någon ekonomisk vallgrav?
Dessa två frågor tänkte jag ägna ett framtida inlägg åt (efter att först ha skrivit lite mer på temat konkurrensfördelar och ekonomiska vallgravar), men ni läsare får gärna lämna eventuella synpunkter så länge.
Normal intjäningsförmåga
Eftersom AQ är ett konjunkturkänsligt bolag väljer jag ett långt medelvärde, 5 år, för att beräkna den normala intjäningsförmågan. Femårsmedelvinsten efter skatt är 89 MSEK vilket innebär 4,94 kr/aktie. Detta är något lägre än vinsten 2012 som blev 5,47 kr/aktie.
Eftersom AQ är ett litet bolag och som dessutom har en relativt riskfylld tillväxtstrategi genom förvärv anser jag att bolaget är köpvärt upp till P/E 11,5 vilket motsvarar en årlig tillväxt på 1,5 % enligt Grahams formel P/E<8,5+2g. Det innebär att aktien är köpvärd upp till 56,8 kr vilket kan jämföras med börskursen som i skrivande stund är ungefär 55 kr. Ser man till P/B exklusive immateriella tillgångar så går Grahams gräns på P/B<1,5 vid 59 kr.
Aktien är alltså rimligt värderad i nuläget men det ska till betydligt lägre värderingar för att jag ska fundera på att köpa. Jag överväger faktiskt snarare att sälja eftersom aktien är rimligt värderad och jag är skeptisk till AQ:s konkurrensfördelar, som jag ska behandla närmare i ett kommande inlägg. Ett bolag utan konkurrensfördelar vill jag handla på rea mot en långsiktigt bevisad intjäningsförmåga, även om en trigger i närtid skulle kunna vara det planerade listbytet till small cap.